Friday, July 8, 2011

Albanian Studies program at the University of Munich risks closure

DREJT MBYLLJES - Peizazhe të fjalës: "Katedra e Albanologjisë në Universitetin e Mynihut rrezikon t’i mbyllë dyert, për arsye pas gjase financimi dhe burokratike.

Këtë katedër, ku kanë dhënë mësim në të shkuarën Martin Camaj dhe Wilfried Fiedler, e drejton tani Bardhyl Demiraj, ndoshta albanologu shqiptar më i shquar i brezit të vet.

Në mediat po qarkullon një thirrje, e sinqertë, që autoritetet shtetërore në Shqipëri dhe në Kosovë të mos e lënë katedrën të mbyllet, duke ia siguruar të paktën mbështetjen financiare."

4 comments:

 1. me vjen keq nqs mbyllet, dua te aplikoj te studioj ne kete fushe

  ReplyDelete
 2. Wow, great website article.Really many thanks! Awesome.Thanks so significantly for the content post.Much thanks again. Actually Cool.wow, amazing blog post.Really thanks! Fantastic.Really educational post. https://www.bgsu.edu/academics/accounting.html

  ReplyDelete
 3. Excellent post. I was always checking this blog, and I’m impressed! Extremely useful info specially the last part, I care for such information a lot. I was exploring this particular info for a long time. Thanks to this blog my exploration has ended. Home Page

  ReplyDelete
 4. This is actually the kind of information I have been trying to find. Thank you for writing this information. ba in public administration

  ReplyDelete